Z cyklu „Ćwiczenia na piąt(ek)kę” #8. Technika Pomodoro. Zazwyczaj jeśli mówimy o czasie, wykonywaniu pracy, to posługujemy się skalą godzinową. A co gdyby z tych 60 minut „zrobić” 25 minut bez tracenia na jakości? Czas jest na wagę złota, zatem jeśli chcemy zwiększyć wydajność pracy, możemy skorzystać z opracowanej w latach 80. XX wieku Techniki Pomodoro, która pomaga lepiej zarządzać czasem i uzyskiwać większą efektywność w krótszych terminach. Ważne w tej metodzie jest maksymalne skupienie się na podjętym zadaniu, zamiast działać w rozproszeniu, wykonywać kilka zadań jednocześnie. Jak przygotować się do pracy Techniką Pomodoro?
Należy przygotować listę zadań i wynotować z niej tylko te zadania, które dotyczą konkretnego dnia. Następnie trzeba ustawić alarm lub „budzik” na 25 minut i zająć się pierwszym zadaniem. Po usłyszeniu dźwięku, zaznaczamy dowolnym znakiem lub kolorowym flamastrem pole przy zadaniu, nad którym pracowaliśmy. Po kilku minutach odpoczynku (przynoszących psychiczną regenerację i mobilność) zaczynamy od nowa pracę nad zadaniem. Po jego zakończeniu trzeba wykreślić go z listy. Dopiero po czwartej turze można zrobić sobie dłuższą przerwę np. 15-20 minutową.
Zasady techniki Pomodoro:
1 Każde opmodoro składa się z 25 minut pracy oraz 5minutowej przerwy.
2 Po każdych 4 konsekwentnie wykonanych cyklach powinno się zrobić 15-20minutową przerwę.
3 Jeśli zdecydujemy się na przerwę w trakcie wykonywanego zadania, należy zresetować licznik i zacząć pracę na nowo.
4 Jeśli masz do wykonania duże zadanie np. mające trwać ponad dwie godziny, to trzeba podzielić je na kilka mniejszych, żeby zamknąć każde zadanie w maksymalnie 5-7 opmodoro.
4 Jeśli zadanie, z którym przyjdzie ci się mierzyć jest krótsze niż jedno opmodoro, to należy połączyć je z innym, tak, żeby całość zajęła przynajmniej jedno opmodoro, tj. 25 minut.
Jeśli ktoś czuje, że Technika Pomodoro jest dla niego zbyt skomplikowana, niech po prostu spróbuje zapamietać, że aby zwiekszyć efektywność działań, trzeba zadania dzielić na takie, które zajmować będą 25 minut i wykonywać je w cyklach. Być może ten prosty krok pozwoli niejako oswoić się z opmodoro i zacząć myśleć oraz organizować swój czas i zadania właśnie korzystając z tej techniki.
Warto zerknąć do wpisu poniedziałkowego, w którym była mowa o koncentracji i niwelowaniu oraz ignorowaniu dystraktorów, ponieważ Technika Pomodoro mniej zraża ludzi potrafiących „fiksować się” na danym temacie, zatem nie bez znaczenia staje się utrzymanie maksymalnego poziomu koncentracji i świadomości celu. Powodzenia. CTS
PODZIEL SIĘ