Z cyklu „Ćwiczenia na piąt(ek)kę” #1. Kompetencje humanistyczne, w tym komunikacyjne i umiejętność opowiadania o tym, co się robi, są potrzebne wszystkim. Wydaje się, że przestrzenią ich ćwiczenia są lekcje języka polskiego. Jeśli z różnych powodów towarzyszy Wam lęk przed pisemnym wypowiadaniem się, przeczytajcie kilka rad:
1 Zrób pierwszy krok. Jeśli masz pisać, nie ma innej możliwości, po prostu zacznij stawiać zdania.
2 „Produkuj” tekst. Nie przejmuj się tym, że frazy są nie dość dobre, panuje chaos. Ostatecznie: lepiej mieć, co poprawiać, niż siedzieć nad pustą kartką.
3 Krótkie zdania to nie przestępstwo. Budowanie skomplikowanych, złożonych zdań niekoniecznie świadczy o dojrzałości twórcy, a w odbiorze bywają męczące.
4 Ogranicz używanie strony biernej, ponieważ pozbawia dynamiki teksty i słabo angażuje odbiorcę.
5 Merytoryka jest tak samo ważna, jak przekaz, więc zadbaj o rezerwuar dobrych fraz, przymiotników, które sprawią, że przekaz będzie sugestywny i podtrzymają uwagę odbiorcy.
6 Szukaj inspiracji w różnych źródłach. Nikt nikomu nie nakazuje słuchać programów kulinarnych Roberta Makłowicza, ale tym przykładem „wyłapywać” z różnych przekazów ciekawe słowa, frazy. To dokształcanie się mimochodem i może przynieść bardzo pozytywne rezultaty.
7 Podglądaj mistrzów. Czytaj dobrą literaturę. Jeśli zależy ci na szybkich i spektakularnych rezultatach, warto zadbać o wzorowe wzorce.
8 Nie bój się mylić i konsultować z ekspertami, prosić o ich poradę.
9 Pamiętaj, że jak cię słyszą, tak cię widzą. Oczywiście możliwe są przykłady krasomówczych szubrawców, jednak nie zawracajmy sobie głowy patologicznymi przypadkami.
10 Czytaj, co piszesz, staraj się być na każdym etapie pracy swoim pierwszym krytykiem (zadaj sobie pytanie o sens) i korektorem. Jeśli dany ci jest czas, wracaj do tego, co zostało przez ciebie napisane, bo dystans pozwoli wychwycić nieścisłości.
11 Nawet jeśli z ławy szkole pamiętasz, że jedną z funkcji tekstu jest perswazyjność, to myśl o tym, iż właściwie każdy przekaz jest interdyscyplinarny i w pewnym sensie perswazyjny, to jakie „stawiamy” słowa, jak profilujemy zdania i całość wypowiedzi jest i ma być j a k i e ś. Swoją wypowiedzią przekonujesz odbiorcę. On może upodobać sobie inne dystynkcje, jednak jakość i aura twojej wypowiedzi z nim pozostaną.
PODZIEL SIĘ