Z cyklu „Ćwiczenia na piąt(ek)kę” #5. Od czego zacząć… W 3 krokach na CTS pokazujemy, że można poczuć się bezpieczniej w obliczu na przykład zbliżającego się egzaminu, rozmowy dotyczącej konkretnego tematu.
1 Przygotuj 3-4 inspirujące cytaty dotyczące dziedziny, której będzie dotyczyła twoja wypowiedź i naucz się ich na pamięć. Przykład: Masz mówić o mchach, więc znajdź kilka ładnych fraz wartych zapamiętania i cytowania naukowców, ekspertów w temacie.
Dodatkowo to samo możesz zrobić ze statystykami. Przykład: Masz mówić o urokach życia na wsi. Znajdź dane, które w liczbach, procentach przedstawiają, ile osób deklaruje chęć przeprowadzki na prowincję.
2 Wybierz 2 teksty spośród wielu w obowiązującym ciebie spisie bibliograficznym i naprawdę doskonale się z nimi zapoznaj. Zrób notatki lub zajrzyj do tych, które posiadasz, a także do opracowań. Jakie są szanse, że nauczysz się świetnie całości materiału, jeśli w ogóle taki plan jest wykonalny, ale możesz zrobić sobie doskonały punkt startowy, bazę.
3 Wyszukaj i zapisz kilka interesujących zwrotów językowych, fraz, które mógłbyś zastosować w swojej wypowiedzi, by uczynić ją atrakcyjną i podnieść jej walory językowe, pokazać siebie samego nie tylko jako znawcę tematu, ale również kogoś, kto w ciekawy sposób go podejmuje. Przykład: „x nie jest monolitem, zatem multiplikują się się wątki, które należałoby poruszyć.” Zastosowanie: Ochrona jeży to nie jest monolityczny temat, multiplikują się więc wątki, które należałoby poruszyć, np. zwrócić uwagę na otoczenie, rozwój aglomeracji, zmiany środowiska, a nawet porę roku.
Oczywiście powyższe propozycje mają charakter poglądowy i nie ma przymusu korzystania z nich, jednak warto przemyśleć taką strategię, bo przecież zależy nam na poczuciu bezpieczeństwa i redukcji chaosu, który tworzy zalew informacji, nierzadko również zdeterminowani będziemy przez inne stresogenne, np. przygotowywanie się pod presją czasu. 1-2-3. Trzy kroki. Trzy szybkie rady, na pewno interesujące i skuteczne, jeśli podejdziemy do nich poważnie. Powodzenia. CTS
PODZIEL SIĘ