Z cyklu „Ćwiczenia na piąt(ek)kę” #4. Sprawdź, co ciebie motywuje do nauki, podejmowania nowych wyzwań i na przykład zmian w życiu. Jest to o tyle istotne, iż czasem możemy narzucać komuś motywację, która zupełnie do tej osoby nie pasuje i będzie ona reagowała niechęcią, może nawet wycofać się z procesu dążenia do celu lub działać opieszale. W przypadku kiedy człowiek przede wszystkim ustali pobudki do aktywności, zmieni się jego nastawienie, bo nie każdy ma chęć gry zespołowej, albo podejmując ją, zależy mu na pozycji „jednego z wielu”, nie zaś kapitana (przewodniczącego, koordynatora itp.), jak to się mówi: ryba świetnie, na złoty medal pływa, ale kiepsko wchodzi po drzewach;)
Odpowiedz na poniższe pytania. Musisz wykazać się zdecydowaniem.
Blok I
1 Przede wszystkim chcę mieć pieniądze na ratę kredytu.
2 Zależy mi na byciu „kimś” w oczach innych ludzi.
3 Chcę czuć się bezpiecznie, pracować od-do i mieć tzw. święty spokój.
4 Czuję się niezrozumiany przez innych ludzi (np. rodzinę), kiedy przedstawiam im moje pomysły i pragnę udowodnić, iż jest możliwa ich realizacja.
5 Jakoś trzeba żyć, robić zakupy spożywcze i inne.
6 Czuję i wiem, iż mam światu coś do powiedzenia i zaoferowania. Prawdopodobnie, oprócz napisu na nagrobku, to po mnie zostanie.
Jeśli wśród Twoich odpowiedzi przeważają nieparzyste, to przede wszystkim starasz się znaleźć rozwiązanie, by ratować swoją sytuację życiową i zawodową na podstawowym poziomie, zarównać deficyty. Jesteś – jeśli chodzi o motywację – u podstaw piramidy Maslowa.
Blok II
Spośród czterech, wybierz tylko jedno zdanie. Musisz być zdecydowany.
1 Chciałbym, aby na każdym dokumencie, wszystkim, co stworzę i napiszę widniało moje nazwisko, to jest dla mnie bardzo ważne. Pracuję na swój status.
2 Chciałbym pomagać innym w osiąganiu ich celów, a także prowadzić ich przez ten proces i patrzeć, jak cieszą się sukcesem.
3 Chciałbym przebywać wśród ludzi, dobrze się z nimi czuć i w tej atmosferze wspólnie realizować projekty.
4 Dobrze się czuję w „stadzie” jako „jeden z wielu”, chcę pracować w danym miejscu, natomiast w żadnym stopniu nie zależy mi na przewodnictwie.
Jeśli zakreśliłeś 1, to z dużym prawdopodobieństwem masz osobowość z inklinacjami do osiągania osobistych sukcesów i to cię motywuje.
Jeśli zakreśliłeś 2, to z dużym prawdopodobieństwem masz predyspozycje do bycia menadżerem, nauczycielem, trenerem.
Jeśli zakreśliłeś 3, to z dużym prawdopodobieństwem zdradzasz cechy typowego koordynatora, który dobrze czuje się współpracując w grupie.
Jeśli zakreśliłeś 4, to z dużym prawdopodobieństwem nie lubisz się wyróżniać, motywuje cię potrzeba przynależności do danej grupy.
Pozdrowienia od CTS.
PODZIEL SIĘ