Tej jesieni wydarzenie Edu Trendy zgromadziło w jednym miejscu w stolicy ludzi związanych z edukacją. Przestrzeń Stadionu Narodowego 26 i 27 września zdominowana była problemami szkolnictwa (również szkolnictwa wyższego). W debatach oraz wykładach poruszono kwestię uczenia się przez całe życie w zmieniającym wciąż świecie, cyfryzacji szkół, e-learningu, a także mówiono o edukacji w kontekście biznesowym, nowych perspektyw finansowania UE w zakresie edukacji, maturach, egzaminach zawodowych.
Ponieważ Edu Trendom 2013 przyświecało hasło „Wiedza, Integracja, Praktyka”, prelegentami byli naukowcy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także instytucji i organizacji zajmujących się sprawami edukacji w Polsce.

prof. Zimbardo

W folderze zapisano:  „17.00-18.30 Uczta Intelektualna – wykład prog. Philipa Zimbardo”.  Organizatorzy wiedzieli co piszą, bowiem wystąpienie profesora rzeczywiście zaangażowało słuchaczy, było nie tylko mówione prostym językiem (co jest wielką zaletą), ale także znany profesor wplatał w nie anegdoty, urozmaicał ciekawymi zdjęciami , a zamykając swój wykład, posłał publiczności kilka buziaków. Widzieć profesora na zdjęciu w objęciach jakiegoś straszydła, diabła – bezcenne, ale nacieszyć można było też inne zmysły.

Profesor opowiadał o tym, jak jednostka jest zdeterminowana przez otoczenie. Odpowiadał na pytanie, co sprawia, że dobry człowiek w specyficznych okolicznościach staje się zły. Mówił także o przywództwie i roli silnych osobowości w społeczeństwie, jak również wskazywał na miejsca, gdzie we współczesnym świecie czai się skumulowane zło i czym jest ono warunkowane. Zimbardo nawiązał do swojego słynnego, kontrowersyjnego doświadczenia, uzmysławiając, że każdy ma w sobie jakąś mroczną stronę („Efekt  Lucyfera”). Profesor w swoim wykładzie przywołał przykłady znanych bohaterów (między innymi wspomniał o swojej ulubionej bohaterce – Irenie Sendlerowej), a także o przykładach odważnych postaw dzieci (Lin Hao),  przywódców narodowych (Vaclavie Havlu, Lechu Wałęsie), postaci znanych z kart historii (Witoldzie Pileckim).

Wykład profesora Zimbardo nosił tytuł MY JOURNEY FROM EVIL TO INSPIRING HEROSIM: CREATING A NEW GENERATION OF POLISH HEROES.

Zastanawiacie się, dlaczego Philip Zimbardo dał taki wykład na Edu Trendach? Otóż: to my, Drodzy Moi, mamy być bohaterami dla uczniów. Nasze postawy, wybory wpływają na ich życie, ponieważ inspirują się nami.

Bohaterom potrzebne są – mówił profesor – empatia, moralność, dalekowzroczność (czy też przewidywanie przyszłości). Bohaterstwo sprawia, że wpływamy na bieg rzeczy!!
E&CTS
PS
Profesor Zimbardo jest autorem raportu dotyczącego edukacji polskiej (!). Odsyłam Was także do wywiadu (pt.: Uwolnić dzieci):
http://wyborcza.pl/magazyn/1,134726,14840710,Uwolnic_dzieci.html

PODZIEL SIĘ