Nadrabiam zaległości, ponieważ zaginęła mi treść wpisu poświęconego wizerunkowi nauczyciela w filmie. W jednym z wpisów dzieliłam się z Wami naukową perspektywa postrzegania nauczyciela. Szczególnie uwzględniałam cechy, którymi powinien dysponować. Powoływałam się przy tym na wypowiedzi prof. Jadwigi Kowalikowej z UJ.
Wpływ mediów na kształtowanie ludzkich przekonań i świadomości bywa nawet olbrzymi.

„Oprócz tego, że media informują, stanowią też część procesu komunikacji, czyli możemy powiedzieć, że wchodzą w skład specjalnego i niepowtarzalnego procesu, przez który formują się i w którym żyją ludzkie społeczności.” (Pierre Sorlin, Mass Media, Wrocław 2001, s. 18-19). Podobnie silne wpływy zyskuje sobie kultura popularna, stając się obiektem zainteresowania badaczy w Polsce. „Dostrzegają oni konieczność naukowego opisu tekstów, z którymi się na co dzień społeczeństwo i które niewątpliwie wywierają nań silny wpływ.” – pisze Anna Gemra z UWr (Związki i rozwiązki. Relacje kultury i literatury popularnej ze starymi i nowymi mediami, red. Anna Gemra i Halina Kubicka, Wrocław 2012, s. 9).

Jakiś czas temu czytałam kilka artykułów, w których poruszono kontrowersyjną kwestię statusu nauczyciela. Punktem wyjścia stał się łatwy dostęp do wiedzy we współczesnym świecie i zaraz po tym pojawiło się pytanie o to,  kim ma być nauczyciel? W kilku tekstach stawiano pytanie nawet o to, czy może nadać mu charakter wytworu popkultury. Pamiętam, że o tej sprawie pisano też na portalu EduNews.

Wracam do myśli naukowej, skoro jest tak, że mass media mają olbrzymi wpływ na społeczeństwo, to nie bez znaczenia jest kod, którym mówi się w nich o nauczycielu. Przyjrzyjmy się wizerunkowi nauczyciela, którym karmią nas media.

Szczególną uwagę zwróciłabym na reklamę i film, skupię się jednak na razie tylko na kinie.
Prawdziwy nauczyciel powinien być zawsze najpilniejszym uczniem.
M. Gorki.

Czy media epatują pozytywnym wizerunkiem nauczyciela i czy zawsze jest on tym najpilniejszym uczniem? Sprawdźmy. W kształtowaniu mojej myśli o zawodzie nauczyciela sporą rolę odegrały przede wszystkim dwa filmy: Stowarzyszenie Umarłych Poetów oraz Młodzi gniewni.
cdn.

PODZIEL SIĘ